Michał
Bogucki

Michał Bogucki, urodzony w 1946 r., uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Artysta malarz, performer, autor polichromii, ikon, projektant witraży i wnętrz kościelnych.

Zadebiutował wystawą indywidualną „Ćwiczenia sakralne” w 1971 r. w Galerii Współczesnej w Warszawie. Jego prace znalazły też miejsce na wystawach indywidualne w galeriach Warszawy, Poznania, Lublina, Wrocławia, Gdańska, Düsseldorfu, Buffalo, Seattle, Batumi i Tbilisi.

Bogucki to także uczestnik miedzynarodowego festiwalu sztuki Konsthalli w Malmö oraz IX Biennale Młodych w Paryżu.

W stanie wojennym jako twórca i animator brał udział w wystawach niezależnych organizowanych w kościołach i przestrzeniach nieoficjalnych, przez rodziców Artysty, Marię i Janusza Boguckich, oraz Ninę Smolarz.

Lata 90. to ścisła współpraca i udział Artysty we wszystkich przedsięwzięciach artystycznych Janusza Boguckiego i Niny Smolarz, które były jednymi z najważniejszych wydarzeń artystycznych tamtych lat.

Był także komisarzem i scenografem wystaw Jerzego Nowosielskiego w Warszawie, Olsztynie, na Zamku Książ w Wałbrzychu, we Lwowie, Wilnie, Moskwie, Santiago de Compostella, Walencji, Saragossie, Barcelonie i w Bukareszcie oraz witraży Adama Stalony-Dobrzańskiego w Kijowie, Lwowie, Odessie, Winnicy i Paryżu.

Od 2007 r. jest organizatorem corocznych wystaw polskiej architektury, fotografii i malarstwa w Galerii Muzeum Narodowego w Tbilisi oraz prezentacji kinematografii polskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego (BIAFF) w Batumi i na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Nikozi. W latach 2009-2019 stworzył i prowadził Muzeum Ikon w Warszawie. W 2021 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor wielu artykułów o sztuce, tekstów do albumów o Jerzym Nowosielskim i Adamie Stalonym-Dobrzańskim oraz o tradycjach i kulturze gruzińskiej.

Michał Bogucki był bliskim przyjacielem i uczniem Jerzego Nowosielskiego, który wprowadził go w świat prawosławia i ikony.

TENB
WWW

„Kumak”

„Ucho igielne”

„Kryształ”

„Czas próby”

„Na skłonie”

Zobacz wszystkie dzieła Artysty